Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Napisz
PANEL

Cuda załatwiamy od ręki, niemożliwe wymaga tylko trochę więcej czasu

wpisy na blogu

Ciepły montaż - warto nie warto?

Blog:  damariko
Data dodania: 2017-07-29
wyślij wiadomość

Jak w tytule. Namawiaja niektorzy inni nie. Maz nie chce szczegolnie. Ja nie wiem.obawiam sie juz troche o koszty. Bo poplyniemy zaraz ;)

3Komentarze
bassior  
Data dodania: 2017-07-29 20:26:49
cieply montaz tylko na tasmach zew/wew + cieple parapety. swietna sprawa. mozna za male pieniadze kupic tasmy illbruck'a, kleje itp kupic. pozdro
odpowiedz
Data dodania: 2017-07-30 00:21:34
Ciepłe parapety jak najbardziej! Super sprawa, ale taśmy wokół okien, to już muszą być spełnione odpowiednie warunki, m.in. trzeba od razu kłaść ocieplenie zewnętrzne, bo całe właściwości tych taśm ulotnią się w powietrze, bo nie mogą być narażone na warunki atmosferyczne. Także kasa w błota wyrzucona. Pracowałam w oknach kiedyś...stąd mam info. Moim zdaniem lepiej dobrze ocieplić wokół okna na zewnątrz, dokładnie i starannie i luki zakryja się pod styropianem. Można w tym czasie dla pewności nakleić jakieś termoochronne taśmy i na nie styropian. Jest dużo rzeczy, które można wybrać, ale trzeba czytać właściwości, co i jak zabezpieczyć.
odpowiedz
Data dodania: 2017-07-30 07:16:44
Dzieki:) i zajrze
odpowiedz
Odpowiedź do koliberek

Kiedy montować bramę i drzwi?

Blog:  damariko
Data dodania: 2017-07-28
wyślij wiadomość

Chodzimy właśnie po wycenach okien i przy okazji bram i drzwi. W punktach sprzedażowych bardzo różnie nam doradzają - w kwestii terminu montażu bram i drzwi. część twierdzi, że dopiero po tynkach, a drzwi w ogólne na końcu. Część - że przynajmniej bramę można od razu. Widze na budowach, że montujecie. Zastanawiam się jeszcze, jeśli odwrócimy kolejność wykonywania prac, czy nie będzie problemów przy transzach kredytowych... podzielcie się proszę doświadczeniami.

Drugie pytanie - czy naprawdę warto intwestować w ten tzw "ciepły montaż"? Czy tylko taki pic...

18Komentarze
Data dodania: 2017-07-28 09:17:14
U nas akurat kolejność montażu jest podyktowana po prostu dostępnością elementów - okna pojawiły się najszybciej, czekamy teraz na bramę garażową (garaż bez przejścia do mieszkania) a drzwi mamy wstawione tymczasowe (choć też powinny być już docelowe) ale tylko dlatego żeby a) móc robić instalacje w środku, b) nie ukradli świeżo zamontowanych okien (podobno się zdarza :( ). Jeśli chodzi o transze, to u nas (ING) jest do umowy dołączony kosztorys w którym są kwoty za poszczególne etapy i bez problemu dostaliśmy drugą transzę ale też jak zsumowaliśmy wszystko co jest zrobione wg kwot z tego kosztorysu to bez gadania transza nam się już należała.
odpowiedz
Data dodania: 2017-07-28 09:32:31
No cóż, pieniędzy z kredytu nie zamierzamy przeznaczać na nic innego, ale niby banki potrafią robić numery. też myśle, ze jak kwota inwestycji się zgadza to powinno być ok. montażyści mówią, żeby później, ze względu na możliwe uszkodzenia, właśnie w szczególności drzwi, z bramą jeszcze jako tako.
odpowiedz
Odpowiedź do szkieletwgrabinach
dzustta  
Data dodania: 2017-07-28 09:35:08
u nas drzwi i brama były montowane po tynkach wewn. ale na pewno musiały być przed ociepleniem budynku. Co do transz to nie pomogę. Najlepiej pytać w banku :)
odpowiedz
Data dodania: 2017-07-28 09:37:01
Większość ludzi drzwi montuje jednak długo po oknach, ale są też tacy którzy montują drzwi od razu z oknami, żeby przy tynkach były już ładnie obrobione. Właśnie też mamy takie dylematy bo niedługo chcemy zamawiać okna i mąż chce od razu drzwi a ja nie jestem do końca przekonana :)
odpowiedz
Data dodania: 2017-07-28 09:48:31
MY do chwili obecnej nie mamy jeszcze drzwi wejściowych ani bramy garażowej;... stan na dziś to oczekujemy na tynkarzy gdzie już wylewki zrobione.... My stwierdziliśmy że szkoda nam tych elementów przy wykonywaniu prac instalacyjnych tynkarskich ... łatwo uszkodzić...nie raz spotkałam się z uszkodzeniami tychże elementów przez kolejne ekipy budowlane (nie mówię o wykończeniówce, ale przy tym niestety też się zdarza)... my planujemy już po tynkach mimo wszystko wstawić drzwi główne i bramę garażową.
odpowiedz
Data dodania: 2017-07-28 09:49:02
Okna można zamontować wcześniej ale trzeba pilnować by je maksymalnie dobrze zabezpieczyć przy tynkach i elewacji no i sprawdzać ich stan po każdej ekipie. Drzwi jeżeli drewniane to maksymalnie późno tuż przed elewacją widziałam na kilku blogach jak ekipy potrafią je zniszczyć no i wilgoć (niektórzy producenci mają w wymogach by wilgotność powietrza nie przekraczała danej wartości, przy reklamacji mogą się przyczepić ) brama wydaje mi się ze najwygodniej przed tynkami, ponieważ o ile drzwi można wstawić prowizoryczne to z bramą może być kłopot a tak zawsze można już coś zostawić na budowie. Odnośnie kredytu to bank interesuje fakt zakupu bardziej niż montażu więc przynajmniej w teorii powinno wystarczyć przedstawienie fv. Życzymy dobrych wyborów :)
odpowiedz
Data dodania: 2017-07-28 09:53:25
Myśmy montowali bramę garażową przed hydrauliką i elektryką, żeby nikt niepowołany niczego sobie nie "pożyczył". Drzwi zewnętrzne natomiast planujemy kupić po montażu sufitów podwieszanych kiedy to brudne i duże prace się zakończą i będziemy mieli pewność że ich nikt nie popsuje/zahaczy itp. :)
odpowiedz
oneczka  
Data dodania: 2017-07-28 10:14:02
No cóż my też mieliśmy ten sam problem ale zdecydowana większość bramę garażową kazała nam robić po tynkach wewnętrznych. Drzwi zewnętrzne wstawiliśmy razem z oknami. Bramę razem z wejściem mąż póki co zrobił tymczasową. Wejście do domu jest właśnie przez te drzwi w bramie. fachowcy od bramy mówili nam, że im później brama tym lepiej - żeby wszystkie mechanizmy nie łapały wilgoci i się brud czy kurz w nich nie zbierał a wiadomo że tynki i wylewki do czystych i suchych prac nie należą:)) Co do transz kredytowych to mogę powiedzieć tylko tyle, że jak przyjedzie rzeczoznawca to on oszacuje zaawansowanie robót, wyceni ile poszło na to środków i czy się zgadza z kosztorysem. W PKO BP faktury nie maja nic do rzeczy, materiał musi być wbudowany. Pozdrawiam
odpowiedz
Data dodania: 2017-07-28 10:41:25
My bramę i drzwi mieliśmy montowaną przed tynkami i wylewkami. Właśnie żeby ładnie tynkarze obrobili drzwi. I nie polecam takiej kolejności. Teraz musimy podnieść drzwi bo montażyści nie mieli niwelatora i teraz po wylewkach są za nisko. Tak więc przy drugim domu będą drzwi i brama po wylewkach :P A ładnie obrobiony tynk wokół drzwi musimy skuwać! Oczywiście jeżeli drzwi maja być drewniane to montaż prawie na sam koniec, jak wszystko ładnie przeschnie. Co do transz, nie liczy się kolejność prac a suma jaka została zainwestowana w dom tzn. co to zostało wbudowane. Banku raczej nie obchodzą rachunki, a stan rzeczywisty i kosztorys. A to czy za drzwi dacie 2 tyś, czy 10 tyś, a w kosztorysie będzie 5 tyś to rzeczoznawca liczy kwotę tą z kosztorsu.
odpowiedz
oliwia2  
Data dodania: 2017-07-28 12:16:56
Bramę będziemy montować po wylewach, a drzwi wejściowe na samym końcu.
odpowiedz
Data dodania: 2017-07-28 14:04:06
My obecnie jestesmy po rynkach wew. Aktualnie czekamy za elektrykiem i hydraulikiem którzy dokoncza swoja prace. Kolejny etap posadzki. Z drzwiami wejściowymi wstrzymujemy sie ponieważ zamówiliśmy drewniane. A jak wiadomo wilgoć przy tynkach i posadzkach nie sluzy im. Bramę i drzwi stalowe do kotlownii montujemy jak tylko przyjada . Na chwile obecna mamy wszystkie otwory zabite deskami😊
odpowiedz
Data dodania: 2017-07-29 00:55:20
My zamontowaliśmy wszystko jednocześnie stan surowy :) Jedynie ścianę, do której mocowana jest brama garażowa musiała być wytynkowana, podobno lepiej złapać poziom, więc ekipa tynkarska wpadła na chwilę zatynkować tylko tą jedną ścianę i dopiero po montażu okien, drzwi i bramy dokończyła cały dom. Ekipa tynkarska obkleiła okna foliami, więc nie było mowy o uszkodzeniu, drzwi obkleiliśmy sami, a bramy nie było potrzeby, bo ściana była już wytynkowana. Tynkarze jedynie zwrócili uwagę, że drzwi mogłyby być zamontowane na środku pustaków, a nie jak teraz mamy do wewnętrznej krawędzi pustaków, było im gorzej obrabiać, więc o to warto zapytać tynkarzy, w którym miejscu lepiej ustawić drzwi, z którą krawędzią licować, czy lepiej ustawić na środku pustaka. My mamy drzwi i bramę stalową, więc mogliśmy zamontować je jako pierwsze, ale gdy są drewniane, to najpierw powinny być tynki i wylewki, potem drewno, aby nie nasiąkało wilgoci. Pozdrawiam!
odpowiedz
Data dodania: 2017-07-29 07:47:56
ciekawy pomysł z tym tynkowaniem. generalnie porozmawiamy z wykonawcą jeszcze. drzwi będą albo stalowe albo kompozytowe. ale jeśli prawdopodobnie w kolorze. tu odradzają nam szczególnie jak najpóźniej.
odpowiedz
Odpowiedź do koliberek
Data dodania: 2017-07-29 14:41:01
Nam również zalecono bramę i drzwi zewn. montować po tynkach i wylewkach. Tak też zrobiliśmy. Brama jest przynajmniej ładnie obrobiona.
odpowiedz
Data dodania: 2017-07-29 18:32:28
A jak wtedy w kwestii robot wewnetrznych? Czy robiliscie juz wtedy hudraulike i elektryke? Strasza kradziezami.odpukac...
odpowiedz
Odpowiedź do madtrack
Data dodania: 2017-07-30 00:57:54
Tak, robiliśmy instalacje elektryczne i hydrauliczne. Inwestor obsadził drzwi tymczasowe zamykane na klucz, a bramę garażową zabił dechami :) Zapraszam na naszego bloga. Na pewno znajdziesz tam odpowiedź na zadane pytania :)
odpowiedz
Odpowiedź do damariko
Data dodania: 2017-07-30 07:17:44
Hm.ok.troche zabijania dechami mamy z dwoma bramami.ale dzieki:)
odpowiedz
Odpowiedź do madtrack
Data dodania: 2017-07-31 16:00:17
Nam to pomogło. Nic nie zginęło, a prace mogły się spokojnie posuwać do przodu :) powodzenia
odpowiedz
Odpowiedź do damariko

Prawie mamy kredyt... a propo tego refleksja o ban

Blog:  damariko
Data dodania: 2017-07-20
wyślij wiadomość

Wiem wiem, prawie robi dużą różnicę. Wczoraj po oczekiwaniach, niepotrzebnych bólach głowy i nerwach dostaliśmy "wstępną", ale niby już taką ogólną decyzję finansową. Doradca mówi, że decyzja już podwójnie podpisana, oby tylko w umowie nie wyszły jakieś rzeczy których się nie spodziewamy... Mam wrażenie, że banki myślą, że jak przetrzepią, przetrzymają klienta i wymęczą, to klient już wszystko podpisze. w poprzednim roku otrzymaliśmy decyzję, na którą nie dość, że dano nam tydzień, to zapisy w umowie były wręcz nierealne do zrealizowania. 

w tym roku wyskoczyliśmy praktycznie z połową domu, a i tak przetrzepali z każdej strony. tyle, że wiedziałam, czego się spodziewać. od razu mówiliśmy, czego nie zrobimy dla kredytu. ech, ale kontynuować budowę się chce...chciałabym kiedyś dojść do takiego etapu, że po prostu wybieramy to, co się nam bardziej podoba, żeby nie musiały decydować tylko pieniądze. w sumie na razie częściowo to się udaje...ale jeszcze obkupione lekkim stresem, a wiadomo - nie warto, szkoda zdrowia. 

co jeszcze refleksji o bankach i bankierach? moje zdanie że porządnych ludzi przeglądają z każdej strony, a sami siebie nie bardzo. no i mam pewne zastrzeżenia co do znajomości podstaw matematyki... no dobra, dosyć tego bluzgania, żeby się nie nakręcać. ogólnie póki co wszystko w miarę na spokojnie, więc nie ma co. pozdrawiam wszystkich co walczą z bankami i mają ich dosyć ;p

tagi
banki kredyty
3Komentarze
Data dodania: 2017-07-20 11:00:26
Trzymam kciuki za szybki wpływ na konto. Umowa umowami ale jak jest kasa na koncie to już można działać.
odpowiedz
Data dodania: 2017-07-20 11:03:15
U nas na szczęście było to w miarę szybko ogarnięte w banku, ale braliśmy przez Doradcę finansowego i to on tak naprawdę ogarną wszystko szybko. Bank też dał nam umowę z błędnymi danymi, które wyłapałam po jej przeczytaniu i parę dni poprawiali. Zapisy też byłby niemożliwe do wykonania :) Pani z banku żartowała, że mogłabym w Banku pracować z tą skrupulatnością :) ale wszystko pozostałe ok i pozytywnie i szybko. Teraz trzeba wymyśleć sposób, aby szybciej to spłacić :) plany już są hihi Pozdrawiam :)
odpowiedz
Data dodania: 2017-07-20 11:54:24
na razie...odpukać...miliśmy paradoksalny problem z wzięciem kredytu ze względu na źródła zarobku. a też mamy nadzieję na spłatę wcześniejszą, że jeszcze parę długich lat zdrowie będzie i jakoś będziemy zarabiać. tyle czekaliśmy że już musi się udać:) pozdrawiam
odpowiedz
Odpowiedź do koliberek

Jakie okna dachowe??

Blog:  damariko
Data dodania: 2017-07-18
wyślij wiadomość

Dostaje wreszcie moje spóźnione wyceny. ale cena to jedno, a drugie to dobrze wybrać...

zastanawiam się nad oknami dachowymi - velux czy fakro. fakro też różne firmy wyceniają w zależności czy pakier energooszczędny czy superenergooszczędny... ciekawa jestem jak wasze doświadczenia w tym względzie. mam tylko trzy okna, ale dosyć duże i raczej chciałam je takie zostawić....

8Komentarze
Data dodania: 2017-07-18 18:27:55
Niedawno sami mieliśmy podobny dylemat. Ostatecznie zdecydowaliśmy się jednak na okna Fakro. Dlaczego? Koniecznie chcieliśmy okna z dolnym otwieraniem ze względu na wysoką ściankę kolankową. Fakro oferuje dolne otwieranie, można powiedzieć "natywnie" (wraz z mikrowentylacją obsługiwaną położeniem klamki). Vellux to tak naprawdę okna z górnym otwieraniem do których producent dorzuca klamkę do samodzielnego montażu dla dolnego otwierania. Czyli w nowiutkim, szczelnym oknie dachowym trzeba powiercić i zamontować klamkę samemu. Zapraszam też do naszego wpisu w tym temacie: http://rubynowa.mojabudowa.pl/?id=226837
odpowiedz
Data dodania: 2017-07-18 19:28:58
hm, pewnie wszystko i tak w jakimś standardzie. a rodzaj konkretnie pamietacie? bo w jednej wycenili pakiet u3 w drugim u4, na stronie czytałam że jedne energooszczędne, drugie superenergo i w ogóle... warto zadbać o dobre okna, ale żeby nie był przerost formy nad treścią..
odpowiedz
Odpowiedź do rubynowa
Data dodania: 2017-07-18 19:48:23
Fakro FTP-V U3 do pokoi i Fakro FTU-V U3 do łazienki/pralni. Z oknami dachowymi najważniejszy jest dobry montaż. Osobiście nie przekonywały mnie super energooszczędne pakiety U4. Ważne żeby dobrze zamocować wliczając w to kołnierz, żeby nic nie przeciekało plus dobrze zaizolować poddasze wełną.
odpowiedz
Odpowiedź do damariko
Data dodania: 2017-07-18 19:35:26
Witam Chciałam bardzo kupić okna fakro lecz dostałam kilka wycen i cena mnie zaskoczyła więc kupiliśmy tańsze veluxa -a byłam pewna ,że fakro wyjdzie korzystniej przy podobnych parametrach oczywiście Pozdrawiam
odpowiedz
green  
Data dodania: 2017-07-18 20:35:48
FAKRO
FAKRO PTP-V U3 78X114 CENA OK 818 NETTO
odpowiedz
Data dodania: 2017-07-19 09:24:41
My mamy Fakro FTT U6 thermo z kołnierzem:) Polecam:)
odpowiedz
Data dodania: 2017-07-20 10:58:57
U nas okna Fakro po pierwsze nasze Polskie po drugie z dolnym otwieraniem model FTP-V U5 z thermo kołnierzem.
odpowiedz
Data dodania: 2017-07-20 13:26:46
My wybraliśmy Fakro :). Trzeba wspierać polską gospodarkę ;). Veluxa mam 16 letnie okna u teściów i szczerze powiem nieciekawie wyglądają. Pewnie teraz robią lepiej, ale złe wrażenie jest. Z resztą dolna klamka do otwierania w standardzie to super rozwiązanie bo my też mamy dość wysoką-135 cm ściankę kolankową ;).
odpowiedz

I znowu czekanie

Blog:  damariko
Data dodania: 2017-07-10
wyślij wiadomość

Generalnie niby trochę wytchnienia, a jednak przyzwyczaiłam sie do tego, że dzieje sie. zawsze lubiłam jak się coś działo. A teraz znowu czekanie. czekanie na wyceny dachu na przykład. otrzymałam pierwszą dopiero. Nie wiem czy to normalne żeby tyle czasu to zajmowało....

czekamy również na decyzje kredytową, ale w lato nikomu się nie chce pracować. z banku co najwyżej chcą coraz to nowych śmiesznych dokumentów. inwigilacja z każdej strony. dlatego zabrałam się żeby coś napisać. chociaż namiastka "dziania się". a w międzyczasie śledzę inne blogi, gdzie się dzieje więcej:)

7Komentarze
Data dodania: 2017-07-11 19:41:51
jutro będzie dwa tygodnie jak czekam na ceny dachówek z firmy S, powiem Ci że to czekanie jest gorsze niż się wszystkim wydaje! dziś byłam w kolejnej firmie, ciekawe na kiedy dostanę od nich wycenę!
odpowiedz
Data dodania: 2017-07-11 21:42:42
acha, czyli niby "normalka". ja czekam do soboty i robię burę, że trochę to niepoważne. a kasę każdy by chciał od razu... w sumie chwilowy przestój mamy i mega się nie spieszy ale i tak niepoważne.
odpowiedz
Odpowiedź do aniabudujeoberona
Data dodania: 2017-07-21 10:28:29
jedna firma dała wycenę dachówek w 2 dni, druga w 2 dni, od trzeciej na ofertę czekam w tej chwili od 30.06
odpowiedz
Odpowiedź do damariko
Data dodania: 2017-07-20 10:19:43
Jak ja Cię dobrze rozumiem... Też CZEKAMY aktualnie: na okna, na drzwi, na bramę garażową, na wycenę od elektryka, na wycenę od kominka, na szambo (albo przetarg w gminie na kanalizację :P )... Czekanie jest najgorsze. Szczególnie jak wiesz, że nie masz na to wpływu...
odpowiedz
Data dodania: 2017-07-20 13:17:17
Z niektorymi rzeczami nie ma. Ale dziwi mnie podejscie firm ktore najpierw nareklamuja sie a potem sie okazuje ze z wycenami zalegaja a nawet z realizacja. Mnie generalnie na klientach zalezy. A tutaj jakby nic. Tak sobie mysle ze za oknami chyba zaczniemy wczesniej lazic.niestety tu juz od kredytu na pewno bedziemy zalezni... zycze zeby eszystko szlo nam:)
odpowiedz
Odpowiedź do szkieletwgrabinach
Data dodania: 2017-07-21 10:41:01
Do mnie dziś przyjechał Porotherm do murowania ścian, ale już ściągam wyceny na dach, wyceny na okna już mam. Lecę kilka etapów do przodu, bo jak na wszystko się tyle czeka, to lepiej być do przodu.
odpowiedz
Odpowiedź do damariko
Data dodania: 2017-07-21 10:39:54
a niby wszyscy chcą zarobić i jakoś nikt się nie kwapi by wysyłać oferty, powiem szczerze, że w tym wszystkim najgorsze jest, że tłumaczą się urlopami, opowiadają że nie da rady, bo teraz jest boom budowlany i tak w kółko! ;)
odpowiedz
Odpowiedź do szkieletwgrabinach
damariko
ranga - mojabudowa.pl mistrz
Wyślij wiadomość do autora OBSERWUJ BLOGA
statystyki bloga
Odwiedzin bloga: 135194
Komentarzy: 652
Obserwują: 144
On-line: 9
Wpisów: 123 Galeria zdjęć: 442
Projekt INDYWIDUALNY
BUDYNEK- dom wolno stojący , parterowy z poddaszem bez piwnicy
TECHNOLOGIA - murowana
MIEJSCE BUDOWY - pomorskie
ETAP BUDOWY - VII - Wykończenia
ARCHIWUM WPISÓW
2020 wrzesień
2020 lipiec
2020 maj
2019 lipiec
2019 maj
2019 marzec
2019 luty
2018 grudzień
2018 listopad
2018 październik
2018 wrzesień
2018 sierpień
2018 lipiec
2018 czerwiec
2018 maj
2018 kwiecień
2018 marzec
2018 luty
2018 styczeń
2017 grudzień
2017 listopad
2017 październik
2017 wrzesień
2017 sierpień
2017 lipiec
2017 czerwiec
2017 maj
2017 marzec

OBECNIE NA BLOGU
1 niezalogowany użytkownik
Inne blogi dla projektu INDYWIDUALNY:
majolika.mojabudowa.pl - wpisów: 530
michal85.mojabudowa.pl - wpisów: 468
arlenka.mojabudowa.pl - wpisów: 430
msz-n.mojabudowa.pl - wpisów: 418
ekodom.mojabudowa.pl - wpisów: 405
piasek.mojabudowa.pl - wpisów: 339
albatros2.mojabudowa.pl - wpisów: 279
tysia827.mojabudowa.pl - wpisów: 263
seven.mojabudowa.pl - wpisów: 232
zremba.mojabudowa.pl - wpisów: 216
lusiek.mojabudowa.pl - wpisów: 197
wilczyca32.mojabudowa.pl - wpisów: 193
czteryem.mojabudowa.pl - wpisów: 189
zabki2015.mojabudowa.pl - wpisów: 187
tomasznowak29.mojabudowa.pl - wpisów: 186
krzycho63.mojabudowa.pl - wpisów: 185
dorka-roman.mojabudowa.pl - wpisów: 174
bajkowydworek.mojabudowa.pl - wpisów: 165
domwpiaskowcu.mojabudowa.pl - wpisów: 162
piekar.mojabudowa.pl - wpisów: 156
ewaiadam.mojabudowa.pl - wpisów: 146
wybudujeadasia.mojabudowa.pl - wpisów: 144
miszszel.mojabudowa.pl - wpisów: 144
dom-azyl.mojabudowa.pl - wpisów: 144
sloneczna.mojabudowa.pl - wpisów: 143
perelka2009.mojabudowa.pl - wpisów: 141
patrycjacha.mojabudowa.pl - wpisów: 139
marzenianasze.mojabudowa.pl - wpisów: 136
aaaa-meble.mojabudowa.pl - wpisów: 136
asiakrzysztof.mojabudowa.pl - wpisów: 134
pszczolka.mojabudowa.pl - wpisów: 133
pretaporter.mojabudowa.pl - wpisów: 133
zacisze.mojabudowa.pl - wpisów: 132
wersjade.mojabudowa.pl - wpisów: 131
murekzone.mojabudowa.pl - wpisów: 130
kadmax-bw.mojabudowa.pl - wpisów: 130
pogodny1ja.mojabudowa.pl - wpisów: 125
blue--bell.mojabudowa.pl - wpisów: 125
fryzjereczka.mojabudowa.pl - wpisów: 124
dominka76.mojabudowa.pl - wpisów: 124
shagga80.mojabudowa.pl - wpisów: 123
elusiatomek.mojabudowa.pl - wpisów: 123
szarobialy.mojabudowa.pl - wpisów: 122
ligota.mojabudowa.pl - wpisów: 122
ancia9.mojabudowa.pl - wpisów: 121
alaimar.mojabudowa.pl - wpisów: 120
wierzby.mojabudowa.pl - wpisów: 118
wenaplus.mojabudowa.pl - wpisów: 117
magnollia.mojabudowa.pl - wpisów: 117
wymarzony.mojabudowa.pl - wpisów: 116
oleczka1986.mojabudowa.pl - wpisów: 116
jessicaa.mojabudowa.pl - wpisów: 116
cyprysowo.mojabudowa.pl - wpisów: 115
anetta16.mojabudowa.pl - wpisów: 115
andzias77.mojabudowa.pl - wpisów: 110
beatka80.mojabudowa.pl - wpisów: 109
magnat100.mojabudowa.pl - wpisów: 108
asiagrzesiek.mojabudowa.pl - wpisów: 105
edyta1988d.mojabudowa.pl - wpisów: 102
ustronny1.mojabudowa.pl - wpisów: 101
feriza.mojabudowa.pl - wpisów: 101
ezelazny.mojabudowa.pl - wpisów: 101
elik2014.mojabudowa.pl - wpisów: 101
monikaiszymon.mojabudowa.pl - wpisów: 100
milionwminute.mojabudowa.pl - wpisów: 100
podkampinosem.mojabudowa.pl - wpisów: 99
endialdi.mojabudowa.pl - wpisów: 99
serce.mojabudowa.pl - wpisów: 98
seba1.mojabudowa.pl - wpisów: 97
homekoncept32.mojabudowa.pl - wpisów: 96
gwatemala.mojabudowa.pl - wpisów: 96
tictac.mojabudowa.pl - wpisów: 95
nowak110.mojabudowa.pl - wpisów: 95
wiolettapiotr.mojabudowa.pl - wpisów: 94
widoq.mojabudowa.pl - wpisów: 94
nyveien.mojabudowa.pl - wpisów: 94
aleksander2.mojabudowa.pl - wpisów: 94
karolineczka2.mojabudowa.pl - wpisów: 93
budy--grzybek.mojabudowa.pl - wpisów: 93
kingailaki.mojabudowa.pl - wpisów: 91
naszemiejsce.mojabudowa.pl - wpisów: 90
mwas2016.mojabudowa.pl - wpisów: 90
magkul.mojabudowa.pl - wpisów: 90
m-110b.mojabudowa.pl - wpisów: 90
kofola35.mojabudowa.pl - wpisów: 90
jelonek-rex.mojabudowa.pl - wpisów: 90
gammaimy.mojabudowa.pl - wpisów: 90
rozwiń